Brabantas grifons/ Petit Brabancon
Augstums 18-20 cm.
Svars 3-5,5 kg.
Metiena lielums 1-3 kucēni.
Apraksts
Mazs sunītis ar ļoti izteiksmīgu mīmiku. Runāja, ka George Lucas radītajam Ewok personāžam (lielais pinkainais personāžs) no filmas "Zvaigžņu Kari", rakstura un izskata īpašību iedvesmas avots ir bijis šis mazais suns.
Pastāv trīs veidu grifoni:
Briseles grifons – sarkani brūna (rūsgana) apmatojuma krāsa. Pieļaujams viegls melns tonējums uz ūsām un zoda. Ciets, ass, vidēja garuma, biezs apmatojums.
Beļģijas grifons – iespējamās apmatojuma krāsas: melna, melna ar lāsumiem., melna sajaukta ar sarkanbrūnu. Ciets, ass, vidēja garuma, biezs apmatojums.
Brabantas grifons - Pieļaujamās krāsas sarkanbrūna, melna un melna ar lāsumiem. Melna maska nav trūkums. Vienīgā šķirnes atšķirība šai varietātei - tā ir īsspalvaina.
Brabantas grifons ir ar cilvēkam līdzīgu izskatu. Brabantas grifoni tāpat kā Briseles un Beļģijas grifoni tika izstrādāti Briselē, Beļģijā, laikā no 1800 gada. Tomēr atšķirībā no pārējām divām grifonu šķirnēm, Brabantas grifons ir ar gludu apmatojumu. Šai šķirnei ir terjera temperaments, sākotnējais šķirnes mērķis bijis žurku medības. Senčiem šīs šķirne ir zināma kā lielisks žurku ķērājs staļļos. Mūsdienās Brabantas grifoniem ir cits uzdevums, šķirne ir kļuvusi par cilvēku pavadoni un mājas mīluli. Šķirne ir aktīva un dzīvespriecīga, bet tā var viegli pielāgoties arī laiskam dzīvesveidam, un kļūt par dīvāna suni. Grifons vienmēr vēlas pieglausties. Brabantas grifons ir inteliģents suns, bet ir jāvelta diezgan lielas pūles, lai to apmācītu. Brabantas grifona kucēns, kuram ir iespēja piekopt savu stūrgalvību, spītību un brīvdomātāja garu, būs grūti kontrolējams. Kucēnu ir nepieciešams socializēt pēc iespējas agrāk, lai izvairītos no šīm rakstura problēmām.
Brabantas grifons ir izcila šķirne, kas popularitāti ir ieguvusi pēdējos gados. Kucēnu audzēšana ir diezgan grūta. Metienā dzimst, 1-3 kucēni. Turklāt kucēni mēdz piedzimt ar iedzimtu defektu, ar aukslēju šķeltni, šādi kucēni ir visai bieža parādība.
Brabantas grifonam nav lielas veselības problēmas, un tā paredzamais mūžu garums ir no 10 līdz 12 gadiem.
Izskats
Brabantas grifons ir suns ar mērkaķa sejiņu, tas arī izskatās kā Ewok (pinkainais personāžs no Zvaigžņu kariem) ... šie salīdzinājumi trāpīgi attēlo Brabantas grifonu. Šis mazais suns ir ar cilvēkiem raksturīgu galvas formu un izteiksmi. Galva tiek uzskatīta par lielāko atšķirības iezīmi šķirnei. Brabantas grifona galva ir liela un labi noapaļota, bet tā ir proporcionāla kvadrāta formas ķermenim. Tam ir nevis ovāls galvaskauss, bet ar izteikti apaļu formu, jo šķirnei ir ļoti īss purns. Lielais melnais deguns ir novietos starp, melnām spožām, ļoti tumšām acīm, kas ir nedaudz izvirzītas uz āru. Suns ir ar pārkodiena sakodienu, zods ir izteikts un plats, izvirzīts priekšā augšžoklim. Šīs izskats sniedz sunim cilvēkam līdzīgu izskatu.
Brabantas grifons ir ar gludu spalvu, kas ir īsa. Tāda paša veida spalva sedz suņa galvu un visu ķermeni. Tas ļauj labi saskatīt graciozo kakla izliekumu, plato, dziļo krūšu kurvi un tievo vidukli.
Personība
Brabantas grifons noteikti ir suns ar milzīgu sirdi un lielu personību. Šķirnei ir ļoti svarīga saikne ar ģimeni, bet suns parasti izvēlas vienu personu, kuru apdāvina ar savu mīlestību un uzticību. Ir ļoti svarīgi, lai visa ģimene būtu iesaistīta Brabantas grifona audzināšanā. Ja suns ir socializēts, tas labi sadzīvo ar citiem suņiem un mājdzīvniekiem. Brabantas grifons ir bezbailīgs suns ar lielu pašapziņu un milzīgu pārliecību par savām spējām. Brabantas grifons neizvairīsies no konfrontācijas, pat ar daudz lielākiem suņiem, līdz ar to tie var būt cietēji, tapēc šai šķirnei socializācija ir pat obligāta.
Šķirne ir ar dzīvespriecīgu temperamentu. Tā ir aktīva un rotaļīga. Tomēr šķirne nav piemērota ģimenei ar ļoti maziem bērniem. Šis suns ir jutīgs pret pēkšņām kustībām un skaņām. Un tā kā bērniem ir tendence eksponēt šo rīcību, var rasties nepatīkamas situācijas. Brabantas grifons labi dzīvo dzīvoklī, jo ir maza izmēra, suns ir diezgan aktīvs arī iekštelpās. Pietiek ar ikdienas pastaigām no rīta vai/un vakarā. Tomēr jāatcerās, ka tā kā šķirnei ir ļoti īss purniņš, tad tie ir pakļauti iespējamam karstuma dūrienam, un karstā laikā nevajadzētu pārāk aizrauties ar vingrinājumiem, tas var izraisīt elpošanas problēmas.
Aprūpe
Brabantas grifona apmatojums neprasa plašu kopšanu. Regulāra ķēmēšana ar suku ir pietiekama. Tā kā šķirnei ir nedaudz uz āru vērstas acis, tās ir viegli savainojamas. Ir nepieciešama regulāra acu pārbaude, lai izvairītos no acu infekcijām. Krokas uz suņa sejas ir regulāri jātīra.
Vēsture
Brabantas grifona šķirnes priekšteči ir Appenpinscher un Beļģijas ielas suns ko sauc Smousje. 1800 gadā, Smousje, turēja staļļos, lai novērstu grauzēju invāziju. Šis suns ir lielisks žurku ķērājs, gan arī pazīstams ar savu jautro personību. Vēlāk 1800 gadā, Smousje ko parasti sauc par Griffon d 'Ecurie, tika pāroti ar ārvalstu suņiem. Vērojot Brabantas grifonu, ir skaidrs, ka Mopši ir iesaistīti šķirnes rašanā. Šajā laikā Mopši bija ļoti populāri Holandē, Beļģijas kaimiņvalstī. Arī Kavaliera Kinga Čarlza Spaniels ir piedalījies šķirnes rašanā. Šī šķirne kļuva populāra, kad Austrijas karaliene Marie Henriette, kļuva par šīs šķirnes apbrīnotāju. Karaliene un viņas meita apmeklēja šķirnes izstādes Beļģijā, līdz ar to šķirne kļuva populāra arī starptautiski. Šķirne kļuva ļoti populāra un tika importēta uz citām valstīm. Šķirnes klubi tika izveidoti - Anglijā 1897.gadā un ASV 1945. gadā.
Kara laikā ir grūti izdzīvot jebkurai suņu šķirnei. Karš izrādījās katastrofāls grifoniem. Pēc Otrā pasaules kara tika uzskatīts, ka grifoni Beļģijā nav izdzīvojuši. Suņi nespēja pielāgoties kara izpostītajai videi. Pateicoties audzētāju iniciatīvai citās valstīs, šķirni izdevās atjaunot. Audzētāji Anglijā un ASV turpināja darbu pie šķirnes audzēšanas un popularizēšanas. Lai gan bija maz cilvēku, kas atbalstīja šķirni, tomēr tā beidzot tika atjaunota. 1950 gadā, šķirnes popularitāte bija atgriezusies, līdz ar to arī izgābta.
Informācija ņemta no: http://www.sarahsdogs.com
Ungaro Ultro AngElite, dz. 17.06.2009., krāsa – melna ar lāsumiem. Audzētājs – A. Jakovļeva. Īpašnieks – I.Pauļukeviča, e-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu .
Sasniegumi:
-
Nacionālā izstāde Limbaži 09.10.2010 – CQ
-
Baltic Winner 2010 RĪGA 30.10.2010 - CQ, R.CACIB
-
Mopšu kluba izstādē 12.12.10. – CQ, CAC, BOB