Vācu aitu suns/ German Shepherd Dog

Vācijā 18. – 19. gadsimtā bija savi aitu suņi, kuri, kaut atšķīrās ar krāsu, spalvas tipu, tomēr bija ar kopīgām iezīmēm: izmēru, konstitūciju, temperamentu, veiklību, paklausību un labu ožu. Kas zina, kā tagad izskatītos vācu aitu suns, ja nebijis viens aizrautīgs un enerģisks cilvēks- Makss fon Štefanicss. Sapņa realizācijai viņš arī veltīja visu savu dzīvi. Savu audzētavu Makss fon Štefanics nosauc tāpat kā savu īpašumu – „Grafrat”. Frankfurtē no Šparvasera nopirkto 3 gadīgo suni Hektoru Linksrhein viņš pārdēvē par Horandu von Grafrat. Horands ir visu mūsdienu vācu aitu suņu ciltstēvs. Vēlāk ar pirmo numuru viņš tiks ierakstīts Vācijas vācu aitu suņu Apvienības ciltsgrāmatā.

 2001. gadā Vācu aitu suņu Apvienībā (SV) ir notikuši 4252 eksāmeni dažādos dresūras veidos, kurus ir veiksmīgi nolikuši 42482 suņi, tajā pašā laikā 179 izstādēs, kurās tiek vērtēts eksterjers, ir piedalījušies 15189 vācu aitu suņi.

Krustojot ziemeļvācu un dienvidvācu suņus, tika atrasts ceļš uz mūsdienu vācu aitu suni. Audzētāji centās šķirnē nostiprināt abu tipu vēlamās īpašības, tiekot vaļā no nevēlamajām. Vaislai tika atlasīti spēcīgi suņi ar stāvošām ausīm, zobenveida asti, temperamentīgi, izturīgi, ar labu ožu, drosmīgi un viegli apmācami. Rezultāti uz sevi nelika ilgi gaidīt. Par jaunā tipa suņiem sāka interesēties policija un armija.1923. gadā vācu aitu suņu cienītāju skaits pieauga līdz 57000 cilvēkiem. Pēckara gados, dienesta suņu nozīme, no kuriem 90% ir vācu aitu suņi, nemazinājās. Šodien vācu aitu suns ir stiprs, kustīgs suns ar spēcīgu skeletu, mazliet izstiepts ( skausta augstuma attiecība pret ķermeņa garumu ir 9 pret 10). Spēcīga galva ar stipriem žokļiem ( sakodienā spiediens starp zobiem sasniedz 1650 kg/cm2), ausis vidēja izmēra, trīsstūra formas, stāvas, pavērstas uz priekšu un augstu novietotas. Acis tumšas, skats modrs, pilns dzīvesprieka. Suņi vīrišķīgi, kuces sievišķīgas. Mugura stipra, skausts augsts un garš. Jostasvieta īsa, viegli iezīmēta, krusti gari, vienmērīgā slīpumā līdz astes pamatnei. Priekšpuse taisna,krūtis mēreni platas un dziļas, dziļumā līdz elkonim, vēders mēreni pievilkts . Priekškājām un pakaļkājām labi izteikti leņķi, kas kopā ar spēcīgo muguru nodrošina ļoti efektīvas kustības ar spēcīgu grūdienu un brīvu gaitu. Var teikt, ka viena no raksturojošām šķirnes pazīmēm ir vācu aitu suņa zemais plūstošais riksis.

Katru gadu kādā no Vācijas lielākajām pilsētām notiek vācu aitu suņu pasaules Čempionāts, kurā piedalās kā Vācijas suņi, tā arī dalībnieki no visām pasaules valstīm. Šajā izstādē (piedalās ap 2000 suņu) kompetenti Vācijas Vācu aitu suņu apvienības tiesneši novērtē suņus atsevišķās grupās gan pēc vecuma, gan dzimuma. Vecākiem par 2 gadiem, tā sauktās „darba klases” suņiem ( citās šķirnēs pazīstamās „atklātās klases” izstādēs, ko organizē SV, Vācijā nepastāv) no sākuma jāiziet „drosmes” pārbaude. Suņiem ir jāparāda kā drosme un izturība, aizstāvot pavadoni, tā arī viņa vadāmība. Tie suņi, kuri parāda sliktus vai ne tik labus rezultātus, tālāk izstādē nepiedalās. Jāpiezīmē, ka arī bez dresūras diplomiem un displāzijas pārbaudes, suņi izstādei netiek pielaisti.

Veiksmīgi strādājošā Vācijas Vācu aitu suņu apvienība (SV) ir vācu suņu šķirņu Savienības partnere, kurā ir apvienoti citu suņu šķirņu cienītāji un kopā sadarbojas ar pasaules lielāko kinoloģisko organizāciju -Starptautisko Kinoloģisko Federāciju (FCI). Bez tam 1974. gadā dibinās Starptautiskā vācu aitu suņu audzētāju apvienība (WUSV), lai palīdzētu vācu aitu suņu piekritējiem visā pasaulē veiksmīgāk strādāt ar šo brīnišķīgo šķirni.

Kopš 1998. gada arī Latvijā dzimušie un izaugušie vācu aitu suņi sekmīgi piedalās lielākajās pasaules izstādēs.
Bet, ja Jums ir vajadzīgs labs draugs un sargs, tad labāku suni neatrast, tomēr jāpatur prātā, ka vācu aitu suns labāk domāts dzīvei ārā. Lai turētu šo suni dzīvoklī, jāpadomā par garām pastaigām un pazemināta tauku satura barību. Lai gan, jāuzsver, svaigs gaiss un vēsums ir derīgāks.

Vācu aitu suns ir pati populārākā suņu šķirne Latvijā. Par to var spriest pēc katru gadu dzimušo kucēnu skaita. Vācu aitu suns ir pamata suņu šķirne policijā un Latvijas robežsardzē. Un to nosaka ne jau mainīgā mode, bet gan Šķirnes No1 lieliskās īpašības.
 

V. Petrovs, vācu aitu suņu audzētājs, FCI vācu aitu suņu eksperts, instruktors.

  


IRIS OGERLAND (16.11.2005.)
LKF (FCI) Ciltsraksti LV-VA/02454 LV 13459/06
Displāzijas pārbaude HD AA; ED 00
Eksāmeni BH, PD.
Vaislas atlase Kkl1
http://www.pedigreedatabase.com/gsd/progeny_pictures/458411.html 
 


LV JCH, LT JCH, ODRI GARLIAVIETI (11.10.2007.)
LKF (FCI) ciltsraksti LT/4483/07 ID NR: 4483
Displāzijas rezultāti: HD BB; ED 00
Eksāmeni: BH, IPO1
Vaislas atlase: Kkl1
http://www.pedigreedatabase.com/gsd/pedigree/554672.html